Standard opieki okołoporodowej. Jakie masz prawa w szpitalu?
Opublikowany przez:
Monika C.
2018-08-23 12:35:12
Autor zdjęcia/źródło:
standardy opieki okołoporodowej @unsplash
Idąc do szpitala, by urodzić dziecko warto znać swoje prawa. Chwila jest wyjątkowa, zaraz zobaczysz swoje dziecko, nie pozwól więc, by ktokolwiek lub cokolwiek popsuło ten moment. Od 1 stycznia 2019 będzie kilka zmian w Standardach opieki okołoporodowej. Zobacz czego możesz oczekiwać.
Znajomość swoich praw jako pacjenta i mamy noworodka czyli Standardów Opieki Okołoporodowej (SOO) pozwoli nam na większy komfort przebywania w placówce szpitalnej. Mamy, które rodzą po raz pierwszy, mogą być zdziwione ilością formalności koniecznych do wypełnienia, czy zgód do podpisania. W momencie tak silnych emocji jak przyjście na świat naszego pierwszego dziecka, bycie dodatkowo obciążaną decyzyjnością w tak wielu kwestiach, może powodować u matek dodatkowy stres. Warto więc wcześniej wiedzieć do czego mamy prawo podczas pobytu w szpitalu. Wówczas łatwiej będzie nam zweryfikować, czy opieka której doświadczamy jest wystarczająca i czy wszystkie przywileje młodej mamy są również priorytetem szpitalnego personelu.
Jakie masz prawa w szpitalu?
-
Chcąc zapoznać się z obecnie obowiązującymi SOO warto odwiedzić stronę Fundacji Rodzić po ludzku , która stanowi kompendium wiedzy o naszych prawach w trakcie ciąży, porodu i w okresie połogu. Znajdziesz też tam ciekawe infografiki ułatwiające zapamiętanie tej trudnej tematyki.
- Mamy prawo rodzić z wybraną przez siebie położną. Jeśli zależy nam na wypracowanej relacji z osobą, która ma przyjąć nasze dziecko na świat, nawet w okolicznościach szpitalnych możemy jako osobę obecną przy porodzie wyznaczyć wybraną przez siebie położną, z którą chcemy urodzić. Jeśli znajoma osoba podniesie nasz komfort psychiczny podczas porodu, to taka usługa warta jest poczynienia inwestycji.
- Jeśli przerażają nas szpitalne formalności i chcemy skupić się wyłącznie na porodzie oraz opiece nad noworodkiem, sprawy formalne możemy powierzyć prawnikowi. Wówczas wszystkie zgody (na szczepienia, zabiegi medyczne na dziecku itp.) w naszym imieniu podpisuje jurysta, po wcześniejszym wspólnym uzgodnieniu naszych oczekiwań i standardów. Kiedy lekarz wymaga od nas podpisów, kierujemy go do naszego prawnika i możemy skupić się wyłącznie na nowym członku rodziny.
- Po urodzeniu dziecka, przebywając jeszcze w szpitalu, mamy prawo do konsultacji uroginekologicznej z terapeutą ds. mięśni dna miednicy (i nauki zalecanych ćwiczeń Kegla). Jest to stosunkowa nowość, warto więc upomnieć się o prawo do niej podczas pobytu z dzieckiem w szpitalu. Ponadto, jako standard, mamy prawo do konsultacji laktacyjnej z położną oraz konsultacji z rehabilitantką ginekologiczną, która objaśni nam jak prawidłowo zejść się powinien mięsień prosty po porodzie (i jak właściwie o niego zadbać).
- Po urodzeniu dziecka mamy prawo do kilku konsultacji z położną środowiskową, która odwiedza nas już w 48 godzin po porodzie w naszym domu. Zadaniem położnej środowiskowej jest ocena prawidłowej pielęgnacji bobasa w domu, lecz przede wszystkim rozwianie wszelkich wątpliwości mamy niemowlaka – począwszy od pielęgnacji noworodka poprzez dbanie o higienę, przebieranie, kąpanie, karmienie czy jakiekolwiek inne pytania, pojawiające się w głowie mamy podczas pierwszych dób z dzieckiem. Prawo do konsultacji z położną środowiskową przysługuje nam przez kilka jej wizyt w miesiącu (o szczegóły wizyt położnej środowiskowej możemy zapytać w najbliższej przychodni).
CZYTAJ TEŻ:
<<< Jak dziecko przezywa swoje narodziny?
<<< Jak przyspieszyć poród? BEZPIECZNE METODY!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora